Choć są już ponad 20 lat stosowane w Polsce i są wynalazkiem na skalę światową, wciąż pozostają nieodkryte przez większość społeczeństwa. Nie zdajemy sobie sprawy, że istnieją takie ortezy do stóp, których noszenie gwarantuje fizjologiczne ustawienie stóp podczas siedzenia, stania i chodu…

 

A to zapewnia prawidłowe przewodzenie sygnału nerwowego ze stóp do mózgu, a tym samym właściwą pracę mięśni (chód synchroniczny, dwunołny). Noszenie ortez może pozbawić nas bólu stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet barków.

W dzisiejszym zabieganym życiu często nie zwracamy uwagi na nasze stopy, np. kupujemy źle wyprofilowane buty, które niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze stopy, ale również na nasz organizm.

Co nam w związku z tym pozostaje? – Przeprowadzić się do Puszczy Kampinoskiej i chodzić po trawie, mchu i liściach, a zimą po śniegu. Tak, jak kiedyś chodzili ludzie. Dawniej stopa miała kontakt z miękkim, miałkim i nierównym podłożem. A to jej służyło. Zmieniliśmy podłoże z elastycznego na twarde i równe (kostka brukowa, płytki, panele, parkiety), które nie jest fizjologiczne dla stóp i może prowadzić do ich dysfunkcji – mówi fizjoterapeuta, Przemysław Ziółkowski z poradni Magdomed z Kalisza.

Podczas chodzenia, obciążamy przede wszystkim pięty, więc dobrym rozwiązaniem są buty z podwyższonym obcasem. Dla kobiet mogą być to, np. koturny. Ciekawe, że nawet moda męska wprowadza na rynek buty o podwyższonym obcasie. Czy to tylko moda, czy też i wygoda Innym ,bardziej praktycznym rozwiązaniem, jest „stworzenie” prawidłowego podłoża. Rozwiązaniem są ortezy do stóp.

Czym są ortezy?

Ortezy, gdyż wkładki  w tym przypadku to pojęcie zbyt ogólne, dopasowują się indywidualnie kształtem do stóp i są sposobem na wygenerowanie właściwego dla nich podłoża. Jak twierdzą ich zwolennicy, wkładki pomagają przy leczeniu wielu dolegliwości, często nie kojarzonych przyczynowo ze stopami.

Ortezy wykonane są z Formaxu, czyli wysokiej klasy poliolefinowej pianki, która nadaje się do termicznego formowania.

Stosujemy je w przypadkach stopy płaskiej, stopy płasko-koślawej, cukrzycowych i reumatoidalnych deformacjach stóp, zrostach stępu, zapalenia wyrostka piętowego, halluxów, bólu w śródstopiu, zapaleniu ścięgna Achillesa,  nierówności kończyn, tzw. ostrogach piętowych, bólach stawu kolanowego, biodrowego, kręgosłupa i wielu innych.

Dlaczego takie wkładki miałyby nam pomagać? Jak podkreśla fizjoterapeuta, często bólu stawów powinniśmy doszukiwać się właśnie bezpośrednio od stóp. – Z ortopedycznego punktu widzenia, to tak, jak w budowli domu. Jeśli mamy źle wylany fundament, dach też się obsunie. To cały cykl następstw.

Podstawą w tej metodzie leczenia jest dotarcie do przyczyny bólu. Stopa to „mały komputer”. Przewodzi bardzo silny sygnał, wysyłając miliard bitów informacji na sekundę prosto do mózgu. Działanie przy pomocy ortez polega na zmianie, wzmocnieniu sygnału nerwowego, a to właśnie prawidłowe, fizjologiczne ułożenie stopy generuje właściwy sygnał.

Ortezy,  podtrzymują sklepienia stopy, ograniczają możliwość urazów. Są wygodne, lekkie, łatwe do czyszczenia, a ponadto izolują stopy od zimna i przegrzania. Nic więc dziwnego, że pacjent, który przychodzi do gabinetu z bólem, np. kolana, wychodząc – już tego bólu nie czuje – opowiada fizjoterapeuta.

Ortezy pomagają również dzieciom, które niechętnie chodzą (niechętnie używają stóp). Są to przypadki, gdy dziecko lubi być noszone, jeździć na rowerku, pływać, natomiast samo nie lubi chodzić. Przyczyną tego jest często zaburzenie przesyłu sygnału stopa – mózg, wynikające z przemieszczenia się po twardych, równych podłożach. 

Co ciekawe, ortezy można stosować u każdego pacjenta. Efekt leczniczy można uzyskać od razu. Nie ma działań ubocznych.

Wizyta, podczas której specjaliści dopasowują nam takie ortezy do butów trwa około 40 – 50 minut. Przed wykonaniem ortezy należy przeprowadzić, między innymi, dokładne badanie podoskopowe. W odbiciu lustrzanym obserwujemy obszar i siłę nacisku w danym obrębie stopy – opisuje fizjoterapeuta, Przemyaław Ziółkowski. Następnie orteza zostaje precyzyjnie dopasowana do potrzeb pacjenta.

Mimo to, że ortezy są nowatorskim rozwiązaniem, musimy pamiętać o tym, że ich zastosowanie nawiązuje do naturalnego ułożenia stopy, a co za tym idzie prawidłowej postawy naszego ciała.

Skip to content